WHITESPACE na webu aneb není nic jako nic

Pokud chcete na webu na něco upozornit, například na název služby, není nutné pouze dělat název větším písmem nebo výraznější barvou

tvorba webu terapiewebu stepankahorak whitespace

Pro upozornění na nějaký prvek na webu můžete využít prázdný prostor. V designu se používá pro tento prostor pojem „whitespace” nebo také „negativní prostor“. Je to nevyplněný prostor mezi jednotlivými prvky (texty, fotky, nadpisy atd.) na webové stránce.

Jak můžete použitím whitespace vymazlit svůj web? 

Ono se to prostě dobře čte!

Pokud je text ve sloupcích, které jsou příliš blízko sebe, nebo jsou řádky textu blízko u sebe, čtenáři se text hůře čte. Zvětšením mezer mezi sloupci, mezi jednotlivými odstavci i mezi řádky, se text na stránce bude číst jedním dechem.

tvorba webu terapiewebu stepankahorak whitespace radkovani

Tohle bude důležité!

Tím, že okolo nějakého prvku uděláte víc místa, zdůrazníte to, že je důležitý. Nadpis, který má okolo sebe hodně místa přitáhne pozornost, to samé fotka, graf, nebo i krátký text. Krásně s touto vlastností white space pracuje firma Apple na svém webu. Není potřeba nic jiného, než fotka a volný prostor okolo.

tvorba webu terapiewebu stepankahorak whitespace apple

Ten je krásný!

Použitím whitespace dokážete stránky udělat přehledné a jednoduché. V dnešní době, kdy se na nás valí tisíce informací ze všech stran, je dobré předávat zákazníkovi jen ty informace, které opravdu potřebuje. A to nemluvím jen o psaném textu, ale i o grafických prvcích a fotografiích. Použitím whitespace navodíte klientovi pocit klidu, ticha a pohody. Váš web bude oázou, kam se budou lidé chodit uklidňovat a budou na něm trávit více času. A to chceme. Tohle dotáhl k dokonalosti Google. 

tvorba webu terapiewebu stepankahorak whitespace google

I whitespace je ovšem důležité používat s rozmyslem, aby se váš web nestal nudným a prázdným. Minimalismus sice miluji, ale jen do té doby, pokud je funkční.

Štěpánka Horák

Whitespace se ovšem nepoužívá jen na webu, umí s tím krásně pracovat ve svojí práci například grafik Tomasz Borowicz.

tvorba webu terapiewebu stepankahorak tomasborowicz

Jak přemýšlet o koncepci a obsahu webu od základu i z nadhledu si můžete přečíst v mém článku Na co myslet před tvorbou webu.

Sdílení je radostí…

Další blogové články k tématu

Přejít nahoru